Wyłączność A Współpraca

Wyłączność, z angielskiego to umowa ekskluzywna. Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zawarta z zastrzeżeniem wyłączności to z pewnością rozwiązanie zwiększające szanse na korzystną sprzedaż mieszkania czy domu. Podpisanie umowy z jedną agencją daje wiele korzyści obu stronom.

Zalety umowy na wyłączność

Kluczową zaletą takiej umowy jest zaangażowanie agenta, dające Klientowi gwarancję rzetelnej, sumiennej pracy nad powierzoną nieruchomością. To biuro pracuje za Klienta. Zdejmujemy z jego barków odbieranie telefonów, maili, umawiania spotkań, negocjacji czy kompletowania dokumentacji. Na tego typu umowy przeznaczamy większe nakłady finansowe, wykonujemy profesjonalną sesję zdjęciową, bogatą promocję, marketing, dni otwarte, home staging. Porównując ilość ofert skuteczność umów otwartych wynosi 10 – 15% natomiast umów na wyłączność 96 – 98%. Statystyki mówią same za siebie, umowy wyłączności pozwalają na osiąganie zdecydowanie lepszych wyników.

Umowa na wyłączność często budzi negatywne skojarzenia u klientów, podobnie zresztą jak samo słowo umowa. Musimy jasno rozwiać tę kwestię, gdyż umowa na wyłączność nie stoi tylko w interesie pośrednika, ale także Klienta sprzedającego. Otrzymamy więcej, niż można się spodziewać. Klienci z reguły uważają, że jeśli zaprosili agenta jednego biura do mieszkania, aby pomógł przy sprzedaży, to dlaczego nie zaprosić jeszcze 6 kolejnych. Problem w tym, że taka praca bardzo często nie jest wykonywana rzetelnie. W sytuacji gdy jesteśmy jedyną firmą uczestniczącą w sprzedaży mamy pełną kontrolę nad przepływem informacji trafiających do Klienta kupującego, nie dopuszczamy do dezinformacji, która często pojawia się gdy ta sama nieruchomość oferowana jest przez kilka biur.

Wbrew pozorom, podpisanie umów otwartych z kilkoma pośrednikami, nie zwiększa szans na znalezienie Klienta skłonnego zapłacić za nieruchomość ustaloną przez nas kwotę. Wręcz przeciwnie. Jasno określona strategia sprzedaży, za którą odpowiedzialna będzie jedna agencja – stanowi gwarant sukcesu.

Niezależnie od tego czy jest to umowa otwarta czy umowa na wyłączność, zawsze podchodzimy do transakcji z największym profesjonalizmem, a dokument który potwierdza współpracę służy tylko jasnemu określeniu warunków działania. Sytuacja, gdy możemy samodzielnie reprezentować oferowaną nieruchomość daje podstawę na rozwinięcie skrzydeł przez pośrednika.

W DOOM Nieruchomości starannie selekcjonujemy oferty względem marketingowym. Każda z naszych ofert na wyłączność jest promowana w maksymalnym stopniu tak, aby zmaksymalizować zainteresowanie kupujących. Kontrakt ekskluzywny gwarantuje że nasze biuro będzie jedynym podmiotem odpowiedzialnym za sprzedaż tej nieruchomości, dlatego też będziemy w stanie zaoferować ogromne nakłady marketingowe oraz wykorzystamy wszystkie dobrodziejstwa technologiczne oferowane przez naszą firmę.

Rozliczenie z biurem nieruchomości

Jak rozliczać się ze współpracy z pośrednikiem? To pytanie, które zadaje wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania czy domu. Wynagrodzenie naszej firmy jest zawsze rozliczeniem efektów naszej pracy. Nasze usługi charakteryzują się najwyższym poziomem profesjonalizmu oraz niezbędną dbałością o każdy element procesu sprzedaży czy zakupu nieruchomości. Wiemy, że umowa przedwstępna nie jest tożsama ze sprzedażą nieruchomości, dlatego wynagrodzenie pobieramy po złożeniu podpisu pod aktem własności.

DOOM Nieruchomości dołoży wszelkich starań aby sfinalizować Twoja transakcję.

Join The Discussion

Compare listings

Compare