Mieszkanie z aneksem kuchennym czy oddzielną kuchnią ?

Czasami kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania, szczególnie mieszkania z rynku wtórnego, nie mamy wyboru odnośnie układu kuchni czy aneksu kuchennego. Inaczej jest w przypadku wyboru mieszkania z rynku pierwotnego, gdzie po ustaleniu możliwości naszego budżetu i mieszczącego się w nim metrażu mieszkania, możemy wybrać między różnymi układami mieszkań lub na etapie budowy zaplanować swój wymarzony rozkład pomieszczeń. 

Co wybrać, by nie żałować podjętej decyzji?

Funkcjonalna kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń całego mieszkania. To tutaj przygotowujemy posiłki i spotykamy się w kręgu najbliższej rodziny. Wybór pomiędzy oddzielną, zamkniętą kuchnią a aneksem kuchennym nie jest taki prosty.  Pierwsze, jak i drugie rozwiązanie posiada zarówno zalety jak i wady.

Oddzielna kuchnia

Podstawową zaletą osobnej kuchni jest możliwość oddzielenia panującego w niej bałaganu od pomieszczeń, do których zapraszamy gości. Zapraszając gości nie musimy martwić się o idealną czystość w kuchni, nawet jeżeli godzinę wcześniej skończyliśmy przygotowywać obiad. Wystarczy zamknąć drzwi i zmywanie możemy przełożyć na później.

Kolejną ważną zaletą jest odizolowanie zapachów kuchennych. Para wodna oraz zapach przygotowywanych potraw nie roznoszą się na całe mieszkanie, ich rozprzestrzenianie jest ograniczone tylko do jednego pomieszczenia. Dzięki temu również wilgotność powietrza w salonie jest nieco niższa, co korzystne dla zachowania żywotności wszystkich sprzętów elektronicznych.

Niezaprzeczalną wadą oddzielonej kuchni jest na pewno fakt, że osoba gotująca potrawy nie ma kontaktu z gośćmi ani rodziną przebywającą w salonie. Może to być dość kłopotliwe podczas organizowania spotkań rodzinnych i małych, okazjonalnych przyjęć. Jednak pamiętajmy, że takie oddzielenie osoby gotującej od gości może też przynieść korzyści: swobodne wykonywanie prac kuchennych i pewność, iż nikt nie patrzy nam na ręce.

Aneks kuchenny

Aneks kuchenny połączony z salonem wpisuje się w obecnie obowiązujące na rynku nieruchomości trendy, ale jednocześnie jest to rozwiązanie po prostu praktyczne. Nie tylko wizualnie powiększa przestrzeń mieszkania, ale pozwala zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych, które normalnie zajmowałaby ścianka działowa między kuchnią a sąsiadującym z nią pomieszczeniem. Dzięki temu możemy zaoszczędzić od 2 do 4 m2 co w przypadku małych mieszkań odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni.

Dużym atutem aneksu jest też optymalny dostęp do naturalnych promieni słonecznych. Otwarte aneksy są o wiele jaśniejsze niż małe, zamknięte kuchnie, a co za tym idzie, stają się bardziej przyjazne dla użytkownika. 

Dużą niedogodnością aneksu kuchennego jest  natomiast konieczność utrzymywania stałego porządku (kuchnia pozostaje widoczna dla wszystkich gości). Dodatkową niedogodnością staje się też przenikanie zapachów do całego mieszkania. Aby temu zapobiec należy montować wydajne okapy wyprowadzające zapachy na zewnątrz.

Jeśli  zastanawiamy się, w jaki sposób oddzielić aneks kuchenny od pomieszczenia, w którym przyjmujemy gości, tak by wyraźnie zaznaczyć granicę między nimi, a jednocześnie nie tworzyć sztucznych podziałów, to najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie barku na granicy obu stref. Wysoki blat jest zawsze intrygujący wizualnie i samym swoim wyglądem zachęca, by spędzać przy nim czas. Bez problemów usadzimy więc przy nim gości i poczęstujemy drinkiem, podczas gdy będziemy musieli posprzątać po kolacji.

Co w takim razie wybrać?

Wszystko zależy od potrzeb oraz własnych preferencji. Jeżeli potrzebujesz ustronnego miejsca, w którym możesz sobie spokojnie przyrządzić posiłek – to oddzielna kuchnia będzie dla Ciebie lepszym wyborem.

Z drugiej strony jeżeli nie masz szczególnie dużo miejsca w swoim mieszkaniu. Aneks kuchenny jest bardzo sporą oszczędnością przestrzeni, kiedy się na niego decydujemy, nie musimy dobudowywać osobnej ściany, która oddzieli go od salonu etc.

Oczywiście poza tymi argumentami istnieje wiele osób, które po prostu jest fanem jednego lub drugiego rozwiązania, w takim wypadku najlepiej zdecydować się na to co jest naszym marzeniem, jeżeli tego nie zrealizujemy, to zawsze będziemy tego żałowali.

Remont kuchni – komu zlecić?

Szukasz Specjalistów od Remontów Mieszkań ? Pomożemy Ci w ich wyborze. Skontaktuj się z DOOM Nieruchomości.

Prev Post

Księga wieczysta

Join The Discussion

Compare listings

Compare