Pułapki czekające na kupujących nieruchomość.

Duża ilość osób kupujących mieszkanie nie widzi potrzeby skonsultowania tego kroku z żadnym specjalistą. Co więcej, zdarza się, że decyzje podejmujemy pochopnie kuszeni atrakcyjną ceną nieruchomości. Tymczasem jej nabycie jest jedną z najważniejszych życiowych decyzji i skutki popełnionych błędów mogą się ciągnąć za nami przez wiele lat. Kupowanie nieruchomości, osobom niedoświadczonym może przysporzyć  niemałych problemów.

Odwiedzenie znalezionych w internecie nieruchomości okazuje się często stratą czasu. Oczywiście, zdarzają się też całkiem ciekawe propozycje. Niestety, kiedy kupujący wykaże się zbyt słabym refleksem i wróci do oferty po jakimś czasie, okazuje się ona już nieaktualna. Kiedy kupujący znajdzie wymarzony dom czy mieszkanie, obawiając się, aby znowu nie „uciekło sprzed nosa”, nie zawsze przed podpisaniem umowy przedwstępnej i wpłatą zadatku dokładnie sprawdzają wszystkie dokumenty nieruchomości. Pojawiające się później trudności oraz niepewność zrealizowania transakcji powodują niepotrzebny stres i napięcia. Brak wymaganych dokumentów nieruchomości, na przykład potwierdzających legalność zabudowy, może przedłużyć procedurę bankową i nawet uniemożliwić zakup nieruchomości z kredytem hipotecznym.

Pamiętajmy też o ocenie technicznej obiektu czy lokalu. Jej brak może spowodować, iż nabędziemy nieruchomość w dużo gorszym stanie niż myśleliśmy, a przez to poniesiemy wyższe koszty remontu. Niedopatrzenia zdarzają się również w przypadku samodzielnego odbioru mieszkania od dewelopera. Pominięcie niektórych wad czy usterek może okazać się kosztowne dla nabywcy. A zdarzają się nawet takie jak nierówne podłogi, krzywe ściany czy źle osadzone okna i drzwi.

Kupowanie nieruchomości może być dużo przyjemniejszym procesem, jeśli zdecydujemy się na pomoc profesjonalisty, który pomoże w przeanalizowaniu ofert, oględzinach wybranych nieruchomości i ich ocenie pod względem formalnym. 

Agenci w DOOM Nieruchomości krok po kroku przeprowadzą Cię przez cały proces transakcji.

  • Lokator na gapę – Przed wyborem mieszkania z rynku wtórnego warto dowiedzieć się, czy przypadkiem nie jest w nim nikt zameldowany. Gdyby doszło do takiej sytuacji, to istnieje całkiem duże ryzyko sporu między nowym właścicielem a lokatorem.
  • Niezweryfikowany sprzedawca – To rzecz, którą trzeba sprawdzić na samym początku, jeszcze przed podjęciem decyzji o obejrzeniu mieszkania. Po pierwsze powinniśmy sprawdzić czy osoba sprzedająca jest tą za którą się podaje. Druga istotną rzeczą jest sprawdzenie czy dana osoba ma  prawo dysponować daną nieruchomością. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie księgi wieczystej.
  • Obciążenie hipoteką – Takie informacje znajdziemy z pewnością w księdze wieczystej. To nie tyle pułapka, co sytuacja do której należy się wcześniej przygotować. Przede wszystkim pod kątem wiedzy jak takie mieszkanie kupić. Przy zakupie takiego mieszkania trzeba zwrócić uwagę na trzy sprawy. Są to odpowiednio: wysokość hipoteki, kredytu i aktualne zadłużenie.
  • Sytuacja spółdzielni mieszkaniowej – Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić sytuację w spółdzielni mieszkaniowej. Może okazać się, że w związku z zakupem będziemy musili ponieść dodatkowe koszta, takie jak składki na planowane remonty, czekające blok w którym nabyliśmy mieszkanie.
  • Prawdziwy koszt zakupu – Musimy się przygotować na to, że koszt zakupu nieruchomości z rynku wtórnego będzie większy niż ten oferowany. Im starsza jest nieruchomość, tym większa szansa na to, że będzie trzeba wymienić rury, odremontować podłogę czy wymienić dach. Nie ominie nas raczej malowanie ścian i mniejsze prace przy naszym nowym – starym mieszkaniu.
Wybór rynku pierwotnego.

Mając na uwadze ryzyko związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego, można zdecydować się na kupno nowego. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze, tym bardziej że wprowadzono dużo zmian w kwestii zabezpieczenia zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Pod koniec 2014 roku wydłużono na przykład rękojmię do 5 lat. Rękojmia to odpowiedzialność sprzedającego mieszkania wobec kupującego. Związana jest z możliwymi usterkami, wadami fizycznymi i prawnymi danego lokalu.

Masz pytania związane ze sprzedażą lub kupnem nieruchomości ? Biuro DOOM Nieruchomości służy bezpłatną poradą. 

Join The Discussion

Compare listings

Compare